header

Přijeli si vyzkoušet práci v chráněné dílně

04.06.2018

Na prohlídku našeho jaroměřského Centra pracovní rehabilitace pozval jeho ředitel Michal Vejprava studenty a jejich učitele ze tří speciálních a praktických středních škol – ze Střední školy profesní přípravy v Hradci Králové, ze Střední školy a Základní škola v Novém Městě nad Metují a z Obchodní akademie Olgy Havlové z Janských Lázní. „Rád jsem sledoval, s jakou chutí se studenti pustili do práce pod mentorským dohledem našich kolegů, i když to byla jen ochutnávka“ byl potěšen Michal Vejprava.

Hlavní činností Centra pracovní rehabilitace je podpora a zapracování osob se zdravotním handicapem na vyhrazených chráněných pracovních místech. „Spolupracujeme s různými zaměstnavateli, u nichž naši lidé nacházejí pracovní možnosti.“ Upřesnil, že v provozovně v Jaroměři zaměstnávají kolegy při výrobních zakázkách lakování modelů nákladních automobilů a voskových chráničů sluchu a v rámci technickoprovozních pracovišť.

Přijeli jsme na pozvání CIRI (Centrum pro regionální rozvoj a inovace královéhradeckého kraje) a jsme mile překvapeni. Myslím, že pro naše studenty, kteří teď budou končit školu, je užitečné, že si mohou vyzkoušet své možnosti a v čem jsou dobří. Ověřili si zde svoji zručnost a bylo na nich vidět, že je to bavilo. Je možné, že někdo z nich vaše centrum vyhledá a bude se ptát, zda jej zaměstnáte“ uvedla učitelka Jana Konečná ze Základní a Střední školy Nové město nad Metují Chlapci i děvčata se celkem rychle rozkoukali v dílně, kde se vyrábějí špunty do uší z vosku a kde se připravují díly modelů k lakování pro firmu Kaden.

Vyzkoušeli si svoji zručnost při titěrné práci, soustředili se, vyptávali se, nechali se vést a poradit si. „Mně je jedno co dělám, hlavně, že dělám rukama,“ říká Anička. Sama o sobě říká, že je nadaná na ruční práce. „Baví mě něco dělat s rukama, mě to stačí jednou ukázat a už to dokážu sama. Táhne mě to k oboru kadeřnice, nebo k cukrařině, u toho dortu si prostě vyhraju.“ Její spolužačka Lenka si vyzkoušela práci s voskem a v úklidové komoře pod oborným okem kolegyně z našeho Centra stírala. „A ještě jsem pracovala s těmi autíčky“ doplnila výčet zkušeností. „Vyžaduje to přesnost, pečlivost, preciznost a trpělivost“ shodla se děvčata.

Druhá pedagožka z Nového Města nad Metují, Stanislava Bílková, je také s exkurzí spokojená: „Líbí se nám tu moc, děti mají perfektní příležitost vyzkoušet si konkrétní práci“ říká a současně přiznává, že děti s handicapem to mají s uplatněním v práci docela složité, práci nacházejí špatně. „Proto vítáme takovouto příležitost.

Spokojen byl i učitel z Obchodní akademie, odborné školy a praktická školy Olgy Havlové v Janských Lázních slovy pana Michala Dědka: „Mně se opravdu líbí, že studenti tu mají příležitost vidět a vyzkoušet celou řadu nabídek pracovního zapojení. Mnoho z nich má vztah k autům, mně připadá atraktivní příprava jednotlivých dílů a částečné kompletovaní modelů aut“ uvedl učitel a dodal, že jejich škola připravuje děti s handicapem spíše na práci v administrativě. Proto si se zájmem prohlédli a vyzkoušeli práci s počítačem v administrativním zázemí Centra pracovní rehabilitace v Jaroměři.

Zdenka Hanyšová Celá

Přijeli si vyzkoušet práci v chráněné dílně
footer